logo

Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.
hello@youremail.com
+1234567890

Tłumaczenie aplikacji Qt Linguist

Tłumaczenie aplikacji Qt Linguist

W poniższym tutorialu przedstawię, jak wygląda proces tłumaczenia aplikacji przy użyciu wcześniej dostarczonych plików .ts. Przykład został przedstawiony w oparciu o system operacyjny Windows, ale dotyczy też wcześniejszych systemów z rodziny Microsoft Windows.

1. Instalację rozpoczynamy od pobrania pliku instalacyjnego ze strony Qt.
Link do strony znajduje się —> tutaj.

2. Następnie wypakowujemy pobrany plik na dysk twardy. Używamy ustawień domyślnych.

3. Po zainstalowaniu możemy wybrać plik do tłumaczenia z rozszerzeniem .ts.
Pliki z tłumaczeniami do aplikacji Tablice Chemiczne można pobrać tutaj:

Aplikację tłumaczymy, wpisując nazwę przetłumaczoną do pola zaznaczonego na screenie „Qt Linguist 3/6”.

Po przetłumaczeniu wyrażenia możemy przejść do następnej frazy za pomocą przycisku true lub – w przypadku gdy nie jesteśmy pewni prawidłowości tłumaczenia – możemy użyć opcji skoku do następnych nieprzetłumaczonych wyrażeń za pomocą dalej_wroc. Dzięki temu będziemy mogli powrócić później do wyrażeń, których nie przetłumaczyliśmy.

W przypadku niektórych aplikacji, o ile umożliwi nam to deweloper, możemy zobaczyć nasze tłumaczenie w czasie rzeczywistym. W naszym przypadku, aby zobaczyć rezultaty, musimy wygenerować plik – jak na screenie „Qt Linguist 5/6”.

Wygenerowany plik o rozszerzeniu .qm należy umieścić w miejscu, gdzie znajduje się aplikacja przeznaczona do testowania. W przypadku Android OS jest to lokalizacja Moje dokumenty.

Warto jeszcze wspomnieć o funkcji zmiany języka w zakładce Edycja –> „Ustawienia pliku z tłumaczeniami” na dowolny język lub kraj, w którym dany język jest używany.

Możemy również otworzyć kilka plików .ts naraz, dzięki czemu będziemy mieć podgląd na inne języki, na które aplikacja została przetłumaczona, wówczas gdy nie znamy dokładnego kontekstu danego wyrażenia.

Wybór języka w Linguist Qt

Wybór języka w Linguist Qt

Kilka plików .ts otworzonych jednocześnie.

Kilka plików .ts otworzonych jednocześnie.

 

Po przetłumaczeniu aplikacji na inny język proszę wysłać plik z tłumaczeniami o rozszerzeniu .ts na adres artmetic@artmetic.pl.

Autorzy tłumaczeń w zamian za swój wkład zostaną wymienieni w aplikacji, jeżeli wyrażą na to swoją zgodę.

W przypadku problemów dotyczących tłumaczenia aplikacji na inne języki prosimy o kontakt mailowy: artmetic@artmetic.pl.

szymon
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.