dzięki ogromnej społeczności system jest wciąż ulepszany i poprawiany
o stabilności krążą żarty jak administratorzy kłócą się ile lat bez przerwy korzystają z dystrybucji Linuxowych
stabilne jądra posiadają minimalną ilość błędów, a odkryte błędy natychmiast są poprawiane
dzięki małym wymaganiom sprzętowym system działa stabilnie nawet na starszych urządzeniach, a w testach wydajnościowych pobija inne.
Snort to sieciowy system IPS (Intrusion Prevention System) i IDS (Intrusion Detection System) służący do wykrywania włamań w czasie rzeczywistym. Posiada szeroki zakres mechanizmów monitoringu ataków, ich blokowania i przeciwdziałania. Przeprowadza analizę strumieni pakietów, wyszukuje podejrzane treści, a także potrafi wykrywać wiele ataków i anomalii, jak przepełnienia bufora, skanowanie portów typu stealth, ataki na usługi www, próby detekcji systemu operacyjnego, SMB.
Postfix to szybki i bezpieczny zestaw oprogramowania na Linuxa umożliwiający stworzenie serwera pocztowego. Dzięki procesom działającym w tle (demonom), które pracują na minimalnych uprawnieniach, jest bardzo bezpieczny. Ma minimalne wymagania techniczne, dzięki czemu działa stabilnie, obsługując dużą ilość poczty. W zestawieniu z innymi narzędziami, jak ClamAv, Razor, SpamAssassin oferuje pocztę wolną od spamu i wirusów. Protokół TLS zapewnia szyfrowane dostarczanie poczty. Ułatwia analitykę ruchu sieciowego dzięki narzędziom Mailgraph, Pflogsumm, Qshape. Umożliwia też dostęp do poczty za pomocą www przy użyciu SquirrelMail-a.
Ubuntu to stabilna i darmowa dystrybucja Linuxa. Dzięki obszernemu repozytorium oferuje usługi i programy, które można wdrożyć niewielkim nakładem oraz wykorzystywać w przedsiębiorstwie nieodpłatnie. Podobnie jak większość dystrybucji Linuxa, także Ubuntu można używać zarówno jako system biurkowy (z interfejsem użytkownika), jak i w wersji serwerowej.
SVN (subversion) to wolny i otwarty system do zarządzania kontrolą wersji. Dzięki niemu wdrożenie nowych zmian staje się dużo prostsze. Umożliwia współpracę wielu osób nad jednym projektem, także na odległość, daje też możliwość przywracania poprzednich wersji. Jedynym warunkiem wspólnej pracy nad przedsięwzięciem jest – dzięki SVN – dostęp do sieci internet.
Apache – najpopularniejszy serwer http. W 2014r. jego udział w rynku serweró wynosił ok. 40%; tym samym stanowi on jedno z najczęściej spotykanych środowisk w firmach oferujących miejsce na serwerach sieciowych. Apache umożliwia przeglądanie stron internetowych, a w zestawieniu z Bindem, który tłumaczy niezrozumiałe dla człowieka adresy IP na nazwy domenowe (np.89.78.78.230 na www.artmetic.pl), możliwe jest umieszczenie kilku stron www na jednym serwerze z systemem Linux.
Samba – darmowy serwer plików oraz drukarek, dostępny praktycznie dla każdego systemu operacyjnego. Działa w oparciu o licencję GPL (GNU General Public License). Samba korzysta z implementacji protokołu SMB(Server Message Block). Samba jest przydatnym narzędziem do wymiany plików wewnątrz firmy, szczególnie przy większej ilości dokumentów przekazywanej pomiędzy działami firmy.
MySQL jest jedną z najpopularniejszych na świecie relacyjnych baz danych, dostępną na licencji open source. Dzięki wydajności, szybkości działania, stabilności i rozbudowanym mechanizmom zabezpieczeń jest wykorzystywana niemal do wszystkich zadań w biznesie. Pozwala na szybkie przenoszenie danych na inne serwery i odtwarzanie kopii zapasowej. Jest wykorzystywana zarówno w wielkich korporacjach, jak i popularnych serwisach www.
Proftpd jest uznawany za jeden z najlepszych serwerów ftp. Jego główną zaletą jest prostota działania. Dzięki wykorzystaniu takich programów dodatkowych jak FileZilla, możliwe jest też zdalne pobieranie plików z serwera na lokalny komputer.
OpenVPN – sieć prywatna zlokalizowana za NAT-em. Umożliwia tworzenie połączeń szyfrowanych z hostami. Używana zamiast SSH w sieciach, w których nie możemy skonfigurować routera lub tam, gdzie jest potrzebny dostęp do lokalnych zasobów, niemożliwy poprzez inne usługi, np. dostęp w firmie do plików, systemu CRM, systemu Symfonia.